31.10.2023
Listí na podzim - hrabat nebo nehrabat?
Číst víceDoručit pod stromeček fyzicky již nestihneme, ale nevadí. Máme i Elektronické dárkové poukazy,
které Vám přijdou automaticky do e-mailu ihned po zaplacení - i na Štědrý den odpoledne.
Napište nám: info@naradihornig.cz
Publikováno22.9.2022
Přečteno2219x
Téma:Zahrada
Nejen na zahradu jako takovou je třeba myslet v období podzimu. Pro vytápění vnitřních prostor používá stále větší počet lidí palivového dřeva. V našem sortimentu najdete spoustu pomocníků, kteří vám pomohou se zabezpečením topiva na zimu.
A protože se teploty snižují a topná sezona blíží, je ideální čas na naštípání dřeva. Velké kusy je samozřejmě nutné zmenšit podle velikosti vašich kamen. K tomu slouží řetězová pila (jejich výběrem se zabýváme ve zvláštním článku), štípač dříví nebo sekera. Zajímavou volbou je i kalač, což je kombinace sekery a palice. Perfektně ho využijete k půlení špalků a osekávání větví. Pro usnadnění práce si pořiďte štípací klín, se kterým pomocí palicové plochy jednoduše rozštípnete i mohutné kusy polen a klád.
Nasekané dřevo nechte uschnout a pomocí vozíku na palivové dřevo ho přesuňte na místo, kde příliš nenavlhne. Pro uskladnění můžete využít i některý ze stojanů na palivové dřevo nebo palivové dřevo zakrýt plachtou.
Při práci nezapomeňte dbát na bezpečnost a vždy noste alespoň ochranné brýle a pracovní rukavice.
Poslední, co na vás čeká, jsou ovocné stromy a keře. Na podzim se prořezávají peckoviny, jádroviny se upravují až na konci zimního období. Aby vám šla práce od ruky, na které si připravte plotostřihy, s úpravou stromů vám pomohou zahradní nůžky nebo nůžky na větve, a na velmi tlusté větve vezměte řetězovou pilu. Pro práci ve výškách pro vás máme k dispozici vyvětvovací pily. Větší poškození stromů ošetřete latexovou barvou, štěpařským voskem nebo balzámem na stromy. Toto ošetření zamezí vysychání dřeva i jeho dalšímu napadení.
Zapomenout byste také neměli natřít okrasné a ovocné stromy směsí hašeného vápna a trochy hlíny. Směs chrání kmen před teplotními rozdíly a vznikem mrazových trhlin a desek. Dokonce eliminuje růst mechu, lišejníků a houbových chorob. Pro ošetření prasklin stromů můžete také použít štěpařský vosk - do stromu nebude zatékat a lépe se zhojí.
Vaše dřeviny mohou být také vítaným zpestřením jídelníčku zajíců i další lesní zvěře. Okusu zabráníte pomocí obalení kmene pletivem s drobnějším okem.
Zahrada vás nenechá v klidu po celý rok. A my vám s tím pomůžeme! Hledáte-li další tipy, podívejte se i na naše další zahradní články, nebo třeba článek o zavlažování. Tento článek pokračuje dalšími zahradnickými pracemi, jako jsou například zazimování záhonů, hrabání listí nebo úprava trávníku před zimou.
Jsme tu pro Vás! Těšíme se na vaše další dotazy emailem na info@naradihornig.cz nebo telefonicky na čísle 481 54 30 54.