31.10.2024
Vrtací a sekací kladiva - údržba, typy sekáčů, vrtáků a příslušenství
Číst víceDoručit pod stromeček fyzicky již nestihneme, ale nevadí. Máme i Elektronické dárkové poukazy,
které Vám přijdou automaticky do e-mailu ihned po zaplacení - i na Štědrý den odpoledne.
Napište nám: info@naradihornig.cz
Publikováno 2.11.2016
Přečteno18386x
Výběr správného kotouče je klíčový pro každou práci, kterou budete dělat. Základní dělení kotoučů je na brusné, řezné a leštící. Všechny tyto kotouče se v dnešní době vyrábějí v široké škále průměrů.
K řezání železných profilů se obvykle používají standardní zirkonové kotouče pro úhlové nebo rozbrušovací brusky. Lze rozlišovat materiál, který se bude řezat – základně to je železo nebo nerez, pro řezání neželezných kovů (jako jsou například hliníkové profily) je možné využít také kotouč pro pokosovou pilu, který provede takový řez šetrně k materiálu.
Standardním parametrem řezného kotouče je jeho tloušťka. Čím slabší kotouč, tím přesnější a slabší řez s menším množstvím odpadu. Zároveň životnost takového kotouče je nižší, než u kotouče tlustšího. Slabší kotouče jsou určené pro řezání měkčího materiálu (hliník, slabostěnné železo, apod.).
V dnešní době se vyrábějí také kotouče pro řezání dřeva s upnutím do úhlové brusky, najdete je i v naší nabídce. Pokud budete pouze občas řezat dřevěná prkna a nepotřebujete velký prořez materiálem, je toto jistě dobrá volba. Pokud budete takový nástroj potřebovat častěji, jistě je dobré zvážit také nákup pokosové pily nebo maflíku (případně i jako bateriové okružní pily).
Pro řezání různých stavebních materiálů, jako je beton, asfalt, cihly nebo keramika, jsou v poslední době stále oblíbenější diamantové kotouče. Jedná se o celokovové kotouče s diamantovou vrstvou po obvodu. Ta zajišťuje snadný průnik materiálem a vysokou výdrž kotouče. Novinkou v sortimentu jsou diamantové kotouče pro řezání ocelových těles a litiny, například DeWalt Extrememetal.
Kotouče pro jednotlivé použití jsou speciálně upravované pro co nejvyšší výdrž, případně šetrnost k řezanému materiálu. Na glazované povrchy je dobré využít kotouče celoobvodové (v obvodu kotouče nejsou drážky, které by řezanou glazuru štípaly), na beton jsou vhodné kotouče segmentové, které po svém obvodu mají výseky pro lepší průnik materiálem. Kotouče na asfalt mají navíc čistící prvky, aby nedocházelo k jejich ucpávání lepkavou asfaltovou hmotou.
Tyto kotouče se využívají pro zbrušování svárů nebo hran, případně pro povrchové úpravy kovových nebo kamenných výrobků. Brusné kotouče poznáte snadno i pohledem - zirkonové brusné kotouče mají násobnou tloušťku, oproti kotoučům řezným.
Podobně jako u řezných kotoučů je u brusného kotouče základním parametrem jeho určení (kov, kámen) a jeho tloušťka.
Broušení stavebních materiálů standardními druhy kotoučů může být náročné. V poslední době se stále více prosazuje broušení speciálními diamantovými kotouči, které jsou sice násobně dražší než kotouče standardní, poskytují ale několikanásobnou životnost a výrazně lepší výsledky práce. K těmto brusným kotoučům existují i speciální brusky na beton, případně odsávací zařízení pro montáž na úhlové brusky, které umožňují brousit takřka bez prachové zátěže.
Drátěné kotouče (splétané copánkové, kotoučové nebo hrncové) se využívají pro rychlejší úběr železného materiálu při broušení a přípravách v dílnách. Může na ně navazovat broušení lamelovými kotouči (jednotlivé lamely jsou vytvořený z plátků smirkového papíru), které materiál ubírá pouze lehce, dočišťuje a základně leští. Lamelové kotouče je možno využít také na dřevo a nabízejí se také ve variantě se stopkou pro uchycení do přímé brusky nebo do vrtačky.
Poslední povrchová úprava pomocí kotoučů je leštění – hadrové nebo jiné speciální leštící kotouče se použijí pro finalizaci lakování, rozlešťování škrábanců případně aplikace voskových a jiných ochranných vrstev povrchových laků.
Pro každou práci v dnešní době existuje specializovaný druh kotouče. Vybírejte proto pečlivě, a pokud nebudete vědět, neváhejte se s Vaším dotazem obrátit na nás. Jsme tu pro Vás! Těšíme se na vaše další dotazy ohledně těchto pokrokových technologií emailem na info@naradihornig.cz nebo telefonicky 481 54 30 54. Pravidelně se věnujeme zkoumání technologií strojů, které prodáváme a píšeme Vám o nich.
Zároveň k nahlédnutí doporučujeme další článek - Úhlová bruska jako pomocník řemeslníka i kutila.