2.1.2023
Hmoždinku, mamuta či chemickou kotvu? Část první - vkládací hmoždinky a kotvy
Číst víceDoprava ZDARMA při využití Balíkovny již od objednávky za 1500 Kč. Ostatní dopravy zdarma při objednávce nad 2500 Kč. Více zde.
Napište nám: info@naradihornig.cz
Publikováno29.1.2023
Přečteno7930x
Téma:Spojovací materiál
V moderním stavebnictví existuje mnoho možností připevňování, a tak se na ně pojďme podívat. Ve druhé části článku se podíváme podrobněji na chemické pomocníky. Ať už je to lepidlo nebo chemická malta, při správném použití svůj úkol vždy dobře splní.
Občas prostě není mechanická forma zadržení dostatečná například kvůli působícím silám nebo nevhodnému materiálu. Naštěstí žijeme v 21. století, kdy nám věda a chemie daly pokročila stavební lepidla s okamžitým účinkem a zároveň chemické malty, které drží a nepustí. Pro instalaci doporučujeme se podívat po kvalitním ručním lisu na tmely a lepidla, případně zvážit nákup aku lisu na tmely, který uleví vašim rukám zvláště při větších projektech.
Hlavní výhodou stavebních a montážních lepidel je jejich okamžitá fixace - obvykle stačí nanést lepidlo v pruzích nebo "tečkách" na lepený čistý povrch (jako vždy povrch nejprve zbavte prachu, pevných částic i vlhkosti) a lepené povrchy k sobě přitlačit. Lepidlo lepí okamžitě a k plnému vytvrzení obvykle dochází do 24 hodin. Pro přesný aplikační postup, maximální hmotnost fixovaného předmětu informace o správném použití vždy použijte montážní list nebo návod přímo na tubě lepidla.
Ne nadarmo se těmto lepidlům v jejich začátcích říkalo "hřebíky a šrouby v tubě". Jak pracovat s Mamutem se můžete podívat na následujícím videu. Zátěžový test montážního lepidla Pattex One for All High Tack je na druhém videu.
Hlavní rozdíl mezi stavebním lepidlem a chemickou kotvou je v typu lepení materiálů. Zatímco stavební lepidlo vytváří lepivou vrstvu, chemická malta se "zažírá" do struktury stavebního materiálu (ať už je to beton, pálená cihla nebo pórobeton) a tvoří tak pevnější spoj.
Narazit můžete hned na několik druhů chemických malt - styrenové, polyesterové, vinylesterové nebo pryskyřičné. Jednotlivé typy se liší například v teplotě zpracovatelnosti, pro kterou jsou některé chemické malty označovány jako zimní. Bezproblémové aplikaci rozhodně pomůže, když kotvu nenecháte před aplikací podchladit, ale bude mít spíše teplotu pokojovou. Kritériem výběru může být nejen teplota, ve které bude kotva používaná, ale i doba zpracovatelnosti malty.
Pro správnou funkci chemické kotvy je třeba, aby došlo k promíchání složek malty ve špičce tuby - vždy proto alespoň 10 cm vytlačené hmoty nevyužívejte ke kotvení. Zpracovatelnost chemické malty je výrazně kratší, než u stavebních lepidel - instalujte tedy obezřetně, ale rychle.
Zatuhlou chemickou maltu rozhodně nijak nedostanete ze použité špičky tuby - doporučujeme jich mít pár náhradních. Injektážní sítka dobře použijete v dutých cihlách, kam by jinak bylo třeba aplikovat příliš velké množství chemické malty. Sítko zajistí její proniknutí do dutin, ale také zachová dostatečné množství kolem vloženého šroubu nebo závitové tyče.
Chemické malty a lepidla jsou tu pro vás. U výběru nezapomeňte na letní a zimní varianty produktů, u kterých se velmi podstatně liší teplota zpracovatelnosti. Nezapomeňte se také podívat na první část článku o vkládacích hmoždinkách a kotvách.
Pokud byste si u výběru náhodou nevěděli rady, neváhejte se nám ozvat. Těšíme se na vaše další dotazy emailem na info@naradihornig.cz, v rámci chatu zde na webu nebo telefonicky na čísle 481 54 30 54.